לחץ דם לפני ואחרי תרגיל

לחץ דם הוא אחד הדברים הרבים המושפעים פיזיולוגית בעת פעילות גופנית. לחץ דם הוא הלחץ המופעל על ידי הדם נגד הקירות העורקים במהלך התכווצות והרגעה של הלב. כאשר אתה מבצע פעילות אירובית או אנאירובית – כגון אימון כוח וריצה – ישנם שני שינויים חריפים המתרחשים במהלך פעילות גופנית, כמו גם שינויים ארוכי טווח המתרחשים כתגובה לתרגול.

לחץ הדם מתבטא בשני מספרים: לחץ הדם הסיסטולי ולחץ הדם הדיאסטולי. לחץ הדם הסיסטולי הוא הגבוה מבין שני המספרים ומייצג את הלחץ הגבוה ביותר כנגד קירות העורקים כאשר הלב מתכווץ ודוחף את הדם דרך העורקים. לחץ הדם הדיאסטולי הוא הנמוך מבין שני המספרים. לחץ דיאסטולי הוא הלחץ הנמוך ביותר בעורק, והוא מתרחש כאשר החדר מתמלא והלב נמצא במנוחה.

לחץ הדם עולה ביחס ישר עם עוצמת התרגיל. לחץ דם סיסטולי עולה כדי לענות על הדרישות של הגוף במהלך פעילות גופנית, והוא יכול להגדיל מ 120 מ”מ כספית לפני התרגיל יעלה על 200 מ”מ כספית במהלך התרגיל ועדיין להיחשב נורמלי. לחץ הדם הדיאסטולי משתנה מעט, אם בכלל, במהלך התרגיל. מאז לחץ הדם הדיאסטולי הוא הלחץ בקירות כאשר הלב הוא במנוחה, זה לא מושפע במהלך התרגיל. למעשה, לחץ דם דיאסטולי העולה על 10 מ”מ כספית במהלך או אחרי פעילות גופנית מייצג צורה לא יציבה של יתר לחץ דם, ועשוי להיות קשור למחלת עורקים כליליים, מציין ד”ר לן קרביץ, Ph.D. של אוניברסיטת ניו מקסיקו.

לאחר פעילות גופנית, לחץ הדם הסיסטולי שלך צריך ירידה הדרגתית במהלך ההתאוששות הפעילה כגון הליכה בעצימות נמוכה. במהלך התאוששות פסיבית כגון ישיבה או שכיבה, לחץ הדם הסיסטולי שלך עלול לרדת פתאום בגלל קיפול הדם בידיים וברגליים. בנוסף, בגלל כלי הדם התרחבו מעט במהלך פעילות גופנית כדי לאפשר זרימת דם גבוהה יותר, ייתכן שיש ירידה בלחץ הדם הדיאסטולי לאחר התרגיל.

תרגילי סיבולת סדירה יכולים לגרום לירידה בלחץ הדם הנמדד אצל אנשים עם יתר לחץ דם בינוני או מתון, ויכולים גם לגרום לירידה בלחץ הדם במהלך פעילות גופנית תת-מוחית. אימון התנגדות או הרמת משקל כבד מאוד יכול לעיתים קרובות לגרום ללחץ הדם שלך כדי להגביר את רמות גבוהות מאוד, כי יכול לחרוג 480/350 מ”מ כספית. זה מסוכן מאוד, ובדרך כלל מתרחשת כאשר מרים את נשימתו במהלך להרים כבד. עם זאת, מנוחה בלחץ הדם לאחר אימון התנגדות קבוע עשוי להוריד או להישאר אותו הדבר, מציין ג ‘ק וילמור ודוד L. Costil, מחברי הפיזיולוגיה של ספורט ופעילות גופנית.

לחץ דם

במהלך התרגיל

לאחר התרגיל

התאמות לטווח ארוך