תגובה אלרגית לצלחת סבון ופה נפיחות

דרמטיטיס מגע מאופיין דלקת של העור עקב מגע עור חיצוני עם חומר מגרה כגון סבון צלחת. מגע דרמטיטיס מחולק לשני סוגים: דרמטיטיס מגע מגרה ודלקת עור אלרגית. אם אתם חווים נפיחות בפה, בנוסף לתסמיני אלרגיה אחרים, כאשר נחשפים לסבון צלחת, סביר להניח שאתם חווים דלקת עור אלרגית.

פִיסִיוֹלוֹגִיָה

דרמטיטיס מגע אלרגי, המתרחשת בשני שלבים, מתפתח כתוצאה מתגובת רגישות יתר הנגרמת דרך המערכת החיסונית. השלב הראשון של דרמטיטיס מגע אלרגי נקרא שלב רגישות. בשלב זה, האלרגן בסבון צלחת חודר לעור ומתחבר לתאי חיסון ספציפיים, הנקראים תאי לנגרהן, הנושאים את האלרגן לקשרי הלימפה. בשלב זה, סוג אחר של תא החיסון, הנקרא T- לימפוציטים, לייצר תאים לפתח זיכרון לאלרגן. שלב הרגישות מתרחש רק פעם אחת ובדרך כלל אינו מייצר שום סימפטומים פיזיים .השלב הבא נקרא שלב השחרור. בפעם הבאה שאתה חשוף כימי בסבון צלחת, T- לימפוציטים מתחילים להתרבות ואת תהליך דלקתי מתחיל. תהליך דלקתיות מושך T- לימפוציטים על פני העור. שלב ההתרגשות הוא כאשר מתרחשת תגובה אלרגית.

תסמינים נורמליים

הנוכחות של לימפוציטים T על פני העור גורם לתוצאות גירוד, אדמומיות, נפיחות ופיתוח שלפוחיות קטנות. כאשר התגובה האלרגית מתקדמת, אתה עלול לפתח כוורות והעור יכול להיות סמיך וקשקשי.

הפה נפיחות

מגע דרמטיטיס אלרגי חמור עלול לגרום לנפיחות של הפה והגרון, מצב הנקרא אנגיואדמה. במהלך תהליך הדלקת, הגוף משחרר כימיקלים הנקראים היסטמינים, אשר גורם לכלי הדם שלך להתנפח. אם כלי הדם להתנפח יותר מדי, זה יכול להפריע לנשימה, אולי מוביל למוות. אם אתם סובלים מנפיחות בפה לאחר החשיפה לסבון, יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

שיקולים

אלרגיות מגע דרמטיטיס קשורה בדרך כלל כימיקל מסוים אחד או קבוצה של כימיקלים עם מאפיינים דומים. עם סבון צלחת, זה לעיתים קרובות הוסיף ניחוחות המפעילים תגובה אלרגית.כדי להפחית את הסיכון של דרמטיטיס אלרגי פנה בעת שימוש בסבון, בחר סבונים ללא ריח. סבונים המפורטים כמו hypoallergenic ו unscented עדיין עשויים להכיל כמויות קטנות של ניחוח. זה גם מועיל ללבוש כפפות גומי בעת שימוש בסבון צלחת.