הבדלים בין אקזמה & פסוריאזיס

אקזמה, או אטופיק דרמטיטיס, ו פסוריאזיס הן שכיחות למדי, מחלות עור כרוניות שיכול לגרום לחוסר נוחות פיזית ומבוכה. מחלות נובעות תקלה החיסונית ולשתף כמה סימפטומים נפוצים וטיפולים, אבל יש הבדלים חשובים גם כן. פסוריאזיס למעשה משנה את הדרך העור תאים עשויים, בעוד אקזמה בעיקר מגביר את הרגישות שלהם לסביבה.

גורם

מומחים חושדים כי הן אקזמה ופסוריאזיס יש שורשים שלהם תקלה של המערכת החיסונית. בעוד הגורם לתקלה החיסונית באקזמה אינו מובן היטב, רופאים יש הבנה טובה של הפתולוגיה של תאי החיסון הבסיסי שגורם לפסוריאזיס. בפסוריאזיס, תאי דם לבנים, הנקראים תאי T, תוקפים בטעות את עורו של המטופל, ומציבים תגובת שרשרת המרחיבה את כלי הדם ומושכת תאי דם לבנים אחרים. התוצאה הסופית היא ייצור מוגבר של תאי העור הנעים מהר מדי אל פני השטח, מה שגרם ערימה של תאים קשקשים למראה.

תסמינים

פסוריאזיס יכול להתרחש בכל מקום על הגוף, כולל הקרקפת, הציפורניים ואת ציפורני הרגליים. למרות אקזמה יכולה להתרחש בכל מקום, היא נוטה להשפיע על כיפוף המרפקים והברכיים, הידיים והרגליים, הזרועות, הקרסוליים, הפנים והחזה, ואת העור סביב העיניים. נגעים קלאסיים של פסוריאזיס יש מראה עבה, כסופים, קשקשים על גבי כתמים אדומים. ציפורניים מושפעות להיות מסולסל מגולענת. בנוסף, כמה אנשים עם פסוריאזיס לפתח צורה מסוימת של דלקת פרקים. חולים עם אקזמה לעיתים קרובות יש, או בסופו של דבר, לפתח אלרגיות או אסטמה. טלאים של אקזמה נוטים להיות אדום לחום, לפעמים עם בליטות קטנות דליפות נוזל. למרות פסוריאזיס יכול להיות מגרד, אקזמה היא כמעט תמיד מגרד את התחושה לעתים קרובות peaks בלילה. שריטות הכתמים של אקזמה גורם עור גולמי ו-קרום- bumps מעל.

חולים

אקזמה נפוץ ביותר משפיע על תינוקות וילדים צעירים. המכון הלאומי לדלקת פרקים ומחלות לב וכלי דם ממחיש כי 85% מהחולים עם אקזמה מפתחים את המצב לפני 5 שנים, וזו הופעת המחלה לאחר גיל 30 אינה שכיחה. בכמחצית מהחולים, אקזמה תמשיך לבגרות. אקזמה מתרחשת לעתים קרובות יותר באנשים שחיים בערים או באקלים יבש מאוד. לעומת זאת, פסוריאזיס משפיע בעיקר על מבוגרים והוא פחות רגיש לתנאי הסביבה.

מפעילים

פסוריאזיס מעורר בדרך כלל פיזיולוגיים – זיהומים, פציעות בעור, תרופות מסוימות, עישון ושתיית אלכוהול יכולים להביא או להחמיר פרק של פסוריאזיס. אקזמה מפעילה נוטים להיות גורמים סביבתיים כמו סבונים קשים, בגדים מגרד, אבק או חול, ממיסים ואלרגנים.

טיפולים

חולים עם אקזמה ופסוריאזיס עשויים להפיק תועלת מקורטיקוסטרואידים כדי להפחית דלקת, או שימוש בפוטותרפיה כדי לעורר ריפוי. Antihistamines עבור אקזמה יכול לעזור לשלוט דלקת וגרד, אבל הם אינם שימושיים עבור פסוריאזיס. טיפולים הספציפיים לפסוריאזיס כוללים calcipotriene, שהוא צורה מלאכותית של ויטמין D, רטינואידים מקומיים, אשר הם נגזרות ויטמין A כי הצמיחה בתאי העור איטית.