סחרחורת כאשר עומד או מתעורר

סחרחורת יכולה להיות חוויה מפחידה ויכולה לקרות לכל אחד. על פי מדריך Merck, 40 אחוזים מבני אדם מעל גיל 40 יחוו סחרחורת. ישנן מספר אטיולוגיות שונות שעלולות לגרום לסחרחורת כאשר הן עומדות או מתעוררות. למרבה המזל, 95 אחוזים מהסיבות לסחרחורת אינן מצב חמור, מציין המדריך של Merck.

הַגדָרָה

המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד מגדיר סחרחורת כהרגשה של סחרחורת, חולשה, סחרחורות, חוסר יציבות או קושי לשמור על שיווי המשקל. חשוב לציין איזה סוג של סימפטום אתה חווה כאשר אתה סחרחורת, כך הרופא שלך יכול לאבחן נכון את הסיבה.

סוגי סחרחורת

סחרחורת על עמידה או התעוררות עשויה להיות מסווגת כמו presyncope או סחרחורות. פרסינקופ היא תחושה של סחרחורת או עילפון בלי להתעלף. ורטיגו היא תחושה שאתה או הסביבה שלך מסתחרר או זז.

גורם ל

גורמים presyncopal של סחרחורת על עמידה או להתעורר עשוי לכלול: לחץ דם אורתוסטטי, הפרעות קצב, התקף לב, התייבשות, מחלה, שבץ. לחץ דם אורתוסטטי הוא ירידה פתאומית בלחץ הדם המתרחשת כאשר אתם מתיישבים או עומדים.הורטיגו עלול להיגרם על ידי: סנטיגום שפוי פארוסימלי, מחלת מנייר, דלקת עצבים וסטיבולארית חריפה, נוירוזות אקוסטיות, מיגרנות או תרופות מסוימות. ארנוגרס שפירני או pPPV, הוא הגורם השכיח ביותר לסחרחורת, על פי “Mayo Clinic”. זה נגרם על ידי הצטברות של גבישים באוזן הפנימית שלך, מה שגורם למוח להגיב בצורה לא טבעית לתנועת הראש. סחרחורת נגרמת על ידי BPPV הוא הרגיש רק כאשר הראש שלך הוא זז. מחלת מנייר מאופיינת על ידי הצטברות של נוזל באוזן הפנימית שלך, וכתוצאה מכך סחרחורת הנמשכת 30 דקות עד כמה שעות. דלקת עצבית וסטיבולארית חריפה היא מצב שבו האוזן הפנימית שלך הופך מודלק. זה יכול להיגרם על ידי זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, דלקות אוזניים פנימיות, אלרגיות ותרופות מסוימות. נוירומה אקוסטית היא נגע שפיר של עצב שיווי המשקל באוזן, המוביל לסחרחורת, איזון בקושי, אובדן שמיעה וצלצול האוזן.

מתי לראות את הרופא שלך

המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד ממליץ לכם לראות את הרופא שלכם אם אתם חווים סחרחורת חדשה: לחשים מסוחררים הולכים ומתרבים, אתם לא יכולים לבצע פעילויות יומיות, אתם חווים אובדן שמיעה, או שאתם מאמינים שתרופה עלולה לגרום הסימפטומים שלך. אתה צריך ללכת לחדר המיון או להתקשר 911 מיד אם אתה: חלש, לחוות כאבים בחזה או דפיקות, הם קצרים נשימה, מרגיש חלש או לא יכול להזיז את הרגל או הזרוע, יש ראייה מטושטשת או אובדן ראייה, אינם מסוגלים לדבר בצורה נורמלית; יש חום גבוה מ 101 מעלות פרנהייט, הצוואר שלך הוא נוקשה, אתה נפגע בראש שלך, או שאתה נתקל עוויתות.

מה אתה יכול לעשות בבית

לשכב אם אתה מרגיש סחרחורת כדי למנוע נפילה ופגיעה בעצמך. כמו כן, להימנע משינוי תנוחת הגוף שלך פתאום, כגון עמידה או מפנה את הראש מהר מדי. שתו נוזלים אם אתם מיובשים ומרגישים סחרחורת.

דלקת עצבית וסטיבולית חריפה ומנייר של המחלה ניתן למנוע על ידי המבקשים טיפול בהקדם האפשרי עבור זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, דלקות אוזניים, דלקות סינוסים ושפעת.

מְנִיעָה